fbpx

6 tipov na DIY vianočné darčeky


Alex Špaková

Čas Vianoc sa nezadržateľne blíži a väčšina z nás rozmýšľa, čím obdaruje svojich rodičov, súrodencov, manžela, frajera, priateľov či učiteľov. Dostať sa do obchodov nie je práve najľahšie a aj tak nevieme, čo kúpiť alebo častokrát kúpime zbytočnosť.

Osobne mám najradšej darčeky, ktoré ku mne pasujú a vidím na nich, že daný človek ma cez rok počúval alebo proste vie, čo mám rada. Nebojte sa opýtať, čo by si daný človek pod stromček prial. Vôbec to nie je trúfale, no i tak sa mnohokrát stane, že človek na druhej strane prosto povie, že nevie, nemáme kupovať nič.

Preto tu mám pre vás pár typov na DIY darčeky alebo len tak pre potešenie.

Darčeky pre ženy:

DIY kávový peeling:

4 polievkové lyžice mletej kávy (Ak si chceš peeling vyrobiť len na jedno použitie, postačí aj použitá usadenina z kávy. Ak chceš peeling uskladniť na dlhšie obdobie je vhodnejšia čerstvo namletá káva, bez obsahu vody, aby sa netvorili plesne.)
1 lyžička medu
6 lyžičiek kokosového/olivového/argánového oleja
2 polievkové lyžice kryštálového cukru

Všetky ingredience spolu premiešajte a vložte do peknej sklenenej nádobky, ktorú možete dozdobiť mašličkou. Pridať môžete i papierik s ingredienciami alebo návodom na použitie: Primerané množstvo peelingu jemne vmasírujte do vlhkej pokožky, nechajte pôsobiť aspoň 3 minúty a opláchnite teplou vodou.

Plátenná/bavlnená ručne maľovaná taška:

plátenná/bavlnená taška (ja kupujem v TEDI)
fixky/farby na textil

Plátennú tašku treba pred maľovaním vyprať. Následne nechať vyschnúť a vyžehliť. Ak toto vykonáte, môžete začať maľovať/kresliť. Na maliarskych potrebách je napísané, či sa majú používať nasucho/namokro a ako ich zafixovať.
Tip: Nezabudnite si vložiť kus kartóna medzi vrstvy tašky, aby sa vám obraz nepretlačil na druhú stranu.

Darčeky pre mužov i ženy:

DIY bomba do kúpeľa:

Zmiešajte:
3 diely sódy bikarbóny
2 diely kyseliny citrónovej
1 diel kukuričného škrobu (napr. solamyl)
1 diel soli do kúpeľa (napr. čistá, levanduľová a pod.)
kokosový/olivový olej podľa potreby
vôňa/aróma (napr. levanduľová, mätová, a pod.)
kvapka-dve vody (nie viac inak vám to vypení)

Dajte pozor, aby sa vám vôňa soli a arómy nebili. Všetko to zmiešajte tak, aby sa vám to nerozsypávalo. Ak je vytvorená hmota priveľmi sypká, pridajte kvapky oleja. Následne hmotu natlačte do formičky, z ktorej sa to bude dať vyklepnúť (ja som použila žlté vajíčko od hračky z kinder vajíčka, menšiu časť som odstrihla a do väčšej natláčala zmes). Následne vyklepnutú hmotu vložte do mrazničky na 24 hodín. Do darovania uchovávajte zmes v chladničke. Darovať môžete v peknej krabičke.

Darček pre učiteľku:

Balíček prvej pomoci:

Na papierik napíšte návod na použitie a priložte spomenuté veci.

Ak sa nás už nebude dať počúvať, použite štuple do uší.
Ak vás z nás bude bolieť hlava, dajte si magnézium a pite veľa vody.
Ak vám už budeme liezť na nervy, dajte si čokoládku (alebo nejakú inú malú sladkosť).
Ak sa budete cítiť zničená, použite masku na pleť a hneď omladnete o 5 rokov.
Ak vám už budeme liezť na nervy (ale že fest) dajte si veľkú čokoládu.
A na upokojenie zmyslov si zapáľte voňavú sviečku.

Kľudne si vymyslite niečo noví alebo si formulácie pozmeňte tak, aby ste sa trafili presne do vkusu svojho učiteľa.

Darček pre frajera/frajerku:

DIY krabička s fotkami:

Z farebných výkresov si vystrihnite takéto „plusko“
.
Vystrihnite ich viacero, pričom dbajte na to, aby každé bolo o niečo menšie. Prvé plusko (to najväčšie) musí mať medzičlánky ako napr. srdiečka. Následne ich do seba pozliepajte ich stredovou časťou. Na bočné strany pluska z vnútornej strany lepte fotky alebo píšte odkazy. Do stredu môžete niečo ukryť – napr. šperk, sladkosť a pod. Krabičke urobte uzatváranie a ozdobte mašľou.

Darček pre všetkých:

Fľaša plná úloh/citátov:

Na farebné papieriky vytlačte alebo napíšte citáty, úlohy alebo dôvody prečo danú osobu máte radi a vložte ich do peknej nádoby. Môžete sa rozhodnúť, či to bude na každý deň v roku alebo jeden papierik na týždeň. Citáty môžete vybrať z obľúbených filmov, seriálov, kníh, od obľúbených osobností alebo niečo len tak zo života.

Pomôcka k dôvodom: Zamyslite sa prečo danú osobu máte radi alebo milujete. Napríklad: lebo je to osoba, na ktorú stačí pomyslenie a už sa usmievate. Pretože milujete jej úprimný úsmev, šialené nápady, pretože miluje pizzu s ananásom, tak ako vy alebo naopak, obaja si myslíte, že ananás na pizzu nepatrí.

A úlohy? Mne osobne sa najviac páčia také tie mierne šialené ako “Keď budeš najbližšie na vlakovej stanici, opýtaj sa: Kde je tu nástupište 9 a trištvrte?”, “Choď k susedom, zazvoň a opýtaj sa, či môžeš použiť ich WC pretože u vás je obsadené.” (samozrejme len ak máte aspoň ako taký vzťah so susedmi) atď.

Ďalšie nápady, ktoré si môžete vyhľadať na internete:
DIY krém z aloe vera,
koláč vo fľaši,
textilné kozmetické tampóny,
batikované oblečenie.

Ak ste zručný, môžete vyrobiť prívesky z dreva, pokladničku/šperkovničku s originálnym vygravírovaným nápisom alebo popísať/pomaľovať pohár fixkami na keramiku. Dajjte si pri takýchto veciach záležať, aby ste na ne dorobili veci, ktoré má daný človek rád (šálka s kakaom, lietadlo, citát z HP a pod.) Ak ste hudobne nadaní, môžete svojej polovičke zložiť pieseň.

Ak sa vám zrovna nechce nič vyrábať, pri kúpe darčeka sa sústreďte na jeho užitočnosť ako napr. háčkovaná čelenka, obľúbená kozmetika alebo dobrá kniha - tá nikdy nie je zlá. Môžte darovať aj niečo, čo nemá úplne hmotný charakter ako napr. ručne vyrobený poukaz, na ktorom sa budú nachádzať služby, ktoré obdarúvanému poskytnete kedykoľvek sa rozhodne. Napríklad: upečiem ti tvoj obľúbený koláč, urobím ti photoshooting, pôjdeme na spoločnú túru, upracem za teba, prechádzka nočným mestom a pod. Podmienky si určite vy: napr. platnosť končí ďalšími Vianocami alebo že, každá služba môže byť využitá jedenkrát.

Nezabudnite však, že Vianoce nie sú len o darčekoch, ale o tom byť spolu, šíriť radosť, pomáhať si a tešiť sa aj z maličkostí.

PS: Buďme svetlom v tmách a obdarujme aj niekoho neznámeho. Sami si Vianoce bez darčekov asi ani nevieme predstaviť. Urobme preto krajšie Vianoce aj iným. Zapojiť sa môžete napríklad do týchto projektov:

https://www.vianocnyzazrak.sk (vyberiete si zo zoznamu osamelého seniora a obdarujte ho vecou, ktorú potrebuje. Filtrovať sa dá napr. podľa mesta, v ktorom žijete)
https://pohodovo.sk/vianocna-posta-pozvanka/
https://www.hodinapreseniora.sk/#slide02 (hodinu si budete volať so seniorom)
https://depaulslovensko.darujme.sk/jedine-zelanie-5ad59-e8094/


Prajem vám krásne a požehnané Vianočné sviatky prežité v kruhu rodiny!

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK