fbpx

Aké to je študovať „vyšku“ v Holandsku?


Rozmýšľali ste niekedy nad štúdiom v Holandsku? Ak áno, verím, že vám tento článok pomôže. Ak nie, dúfam, že vás inšpiruje.

V dnešnom rozhovore vám priblížim Holprom - iniciatívu, ktorá poskytuje podporu a pomáha mladým, ktorí sa chystajú urobiť svoje veľké rozhodnutie – výber univerzity a vysnívaného študijného programu v Holandsku. Za týmto projektom stoja dve Slovenky, absolventky holandských univerzít, Rebeka Jendrišáková a Alžbeta Bielokostolská.

Autor: Alexandra Špaková

Ahojte! Prosím na začiatok sa nám trochu predstavte.

Rebeka: Ahoj! Som z Bratislavy, študovala som tu na gymnáziu a následne som odišla na univerzitu do Holandska. Vybrala som si manažment cestovného ruchu na Breda University. Momentálne sa pripravujem na magisterské štúdium.

Betka: Zdravím :) Pochádzam z okolia Prievidze a po ukončení bilingválneho gymnázia v Sučanoch, moja cesta smerovala do Holandska, kde som absolvovala bakalárske štúdium - odbor International Tourism Management & Consultancy. To som ukončila už pred tromi rokmi a momentálne pracujem v oblasti sales/marketingu na projektoch na Slovensku.

Ako ste sa spoznali?

Rebeka: V Holandsku, kde sme si zhodou okolností vybrali aj ten istý odbor (International Tourism Management), každá však mala trochu iné zameranie. V tom čase sme boli jediné dve Slovenky na našom odbore, takže som sa na Betku zvykla obracať s mojimi školskými otázkami.

Betka: Sranda je, že počas štúdia sme sa veľmi nestretávali, keďže sme boli v iných ročníkoch. Sem-tam sme si urobili nejaký ten slovenský večer, no paradoxne sme sa viac spriatelili až, keď som doštudovala. Tam siahajú začiatky nášho spoločného projektu.

Prečo ste sa rozhodli študovať v Holandsku?

Rebeka: Keďže som už počas strednej školy absolvovala ročný pobyt v Amerike, vedela som, že po maturite by som chcela pokračovať v štúdiu v angličtine niekde v zahraničí. Do úvahy vtedy pripadalo Anglicko, Dánsko a Holandsko. V Anglicku bolo školné veľmi vysoké, tak som ho z výberu vylúčila a poslala som prihlášky do Holandska a Dánska. Do oboch krajín ma prijali a moje finálne rozhodnutie pre Holandsko, bolo hlavne kvôli dobrému školskému systému, príjemnej a bezpečnej krajine a faktu, že väčšina ľudí vie po anglicky.

Betka: U mňa bol jedným z hlavných dôvodov práve univerzita a odbor, ktorý vynikal viacerými oceneniami a dobrým obsahom. Predtým, ako som sa pre štúdium v Holandsku rozhodla, som sa tu vybrala na univerzitný deň otvorených dverí. Hneď po príchode mi bolo jasné, že toto je miesto, kde chcem bývať. Počas návštevy univerzity boli všetci maximálne ochotní pomôcť mi a zodpovedať všetky moje otázky. Po tejto návšteve som vo výbere univerzity a odboru mala jasno a podala som si iba jednu prihlášku. A vyšlo to!

Kedy ste založili Holprom a z akého dôvodu?

Rebeka: Nápad začal vznikať v poslednom ročníku môjho bakalárskeho štúdia.

Betka: Ja som vtedy bola už s titulom v ruke a v tom čase som pracovala v Aténach.

Rebeka: Obe sme sa na univerzitu hlásili cez bulharskú agentúru, ktorá sa neskôr zo slovenského trhu stiahla. Slovenský študenti tak nemali možnosť priamo získavať informácie o holandských univerzitách, školskom systéme a o krajine. Preto sme sa s Betkou rozhodli to zmeniť a keďže sme si celým procesom samy prešli, chceli sme svoje skúsenosti odovzdávať ďalej.

Čo si myslíte o tom, zostať študovať na Slovensku?

Rebeka: Je to veľmi individuálne a záleží na tom, na čo sa študent cíti a kam ho to ťahá. Pre mňa bolo zahraničie výborná voľba, pretože mi to otvorilo brány do sveta a prinieslo kamarátov z rôznych krajín. Ak nad štúdiom mimo Slovenska uvažuješ a nie si si istý/á, či je to pre teba, rady sa s tebou osobne porozprávame a poradíme.

Betka: Myslím, že môžem hovoriť za nás obe, že našou motiváciou študovať v zahraničí bol fakt, že sme nemali záujem bifľovať sa skriptá. Išlo nám o prepájanie teórie s praxou a na toto je Holandsko naj. Pracovnú stáž sme mali ako povinnú súčasť štúdia, tým pádom sme sa nemuseli báť, že po ukončení bakalára nebudeme mať pracovné skúsenosti. Napríklad ja som svoju pracovnú stáž absolvovala v Osle, kde som bola pol roka a popri zadaniach do školy som aj pracovala. Po ukončení stáže som dostala ponuku pre firmu pracovať aj naďalej. V poslednom ročníku môjho štúdia som tak mala o job postarané :)

V čom je štúdium v Holandsku iné?

Rebeka: Na začiatok je treba povedať, že v Holandsku sú dva typy univerzít - Research Universities a Universities of Applied Sciences. Research, teda výskumné univerzity, sa viac podobajú na naše slovenské univerzity. Je to štúdium viac v teoretickej a výskumnej rovine a majú aj viac samoštúdia. Univerzity aplikovaných vied sú zamerané na prax, a preto sa pracuje hlavne v skupinkách a na reálnych projektoch. Počas štúdia je tu povinná pracovná stáž, kde študent nazbiera skúsenosti z “reálneho sveta”. Ďalší veľký rozdiel pre mňa boli vzťahy s učiteľmi a atmosféra na univerzite. Učiteľov oslovujete krstným menom a radi sa s vami porozprávajú nielen o škole.

Betka: Všetko, čo sme sa učili, bolo maximálne aktuálne. Štúdium pozostáva z prednášok (kde sa objasní téma alebo teória); workshopov (max. 25 ľudí v triede, kde sa o daných témach rozprávate a pracujete na case studies, aby ste prakticky porozumeli teórii) a z individuálnej alebo skupinovej práce (práce na známkovaných projektoch s minimálne 4 spolužiakmi). Niekedy tieto projekty prebiehajú aj mimo Holandska. Napríklad, ja som absolvovala výskumný pobyt na Bali, v Indonézii. Počas troch týždňov sme intenzívne skúmali destináciu a pracovali na zadaní a projekte spolu so spolužiakmi z Nemecka, Holandska, alebo Lotyšska - v mojom prípade.

Aké nákladné je štúdium v Holandsku?

Betka: Práve teraz je najlepší čas začať štúdium v Holandsku. Prečo? Školné v Holandsku bolo znížené na polovicu! Čiže z pôvodnej sumy okolo 2000 € za rok, je pre prvákov školné niečo okolo 1000 €.

Rebeka: Na školné si môžete zobrať bezúročnú pôžičku od vlády, ktorú začnete splácať až dva roky po dokončení štúdia (pričom nie je podmienkou, že tu musíš ostať bývať alebo pracovať). Taktiež, ak popri štúdiu pracujete (a to minimálne 56 hodín mesačne), môžete od holandskej vlády dostávať študentský grant. Takýmto spôsobom si študenti vedia ufinancovať celé štúdium v podstate sami.

Betka: Medzi výdavky je treba prirátať aj ubytovanie. To sa tu pohybuje v rozsahu od 350 € - 700 € mesačne v závislosti od mesta, v ktorom sa rozhodneš študovať. Strava je porovnateľná s cenami v slovenských supermarketoch. Samozrejme reštaurácie alebo bary sú drahšie. Výhodou je, že pomaly všade môžeš využiť nejakú tú študentskú zľavu.

Nie je tam problém dohovoriť sa?

Rebeka: Vôbec nie. Keď som tu šla, po holandsky som vôbec nevedela. Všetci, od učiteľov až po predavačku v obchode, vôbec nemali problém rozprávať sa po anglicky.

Betka: Taktiež, čo sa týka brigády popri štúdiu, nemusíte sa báť, že by ste si nenašli job len s angličtinou. Ponúk je viac ako dosť.

Čo vás najviac prekvapilo na škole?

Rebeka: Asi to, že som mala spolužiakov ozaj z celého sveta, dobrá atmosféra na škole a to ako k nám učitelia pristupovali. Tiež ma prekvapilo, koľko možností sme mali počas štúdia na stáže a výmenné pobyty po celom svete. Ja som napríklad absolvovala výmenný pobyt v Južnej Kórei a na stáži som bola v Anglicku. Nezabudnuteľné skúsenosti :)

Betka: Prekvapilo ma, že som sa tu od prvej návštevy cítila ako doma a doteraz je tomu tak. Vždy, keď univerzitu navštívim, sa rada stretnem s mojimi bývalými učiteľmi. Pokecáme o tom, čo je nové ako s kamošmi.

Bývajú stáže v Holandsku platené?

Betka: To je veľmi individuálne. Závisí to od tej-ktorej firmy či projektu, kde sa ti podarí vybaviť stáž. Pokiaľ ostaneš stážovať v EÚ, dostaneš podporu od Erasmus +. Jej výška závisí od krajiny, v ktorej budeš stážovať (kategorizované podľa výšky nákladov na život). Nie je podmienkou, že stáž musí byť alebo bude platená. No pokiaľ hľadáš, nájdeš. :)

Rebeka: Ja som mala šťastie, že som si našla platenú stáž a zároveň som dostávala spomínaný Erasmus + príspevok, takže som financovanie počas stáže zvládala sama. Určite sa dajú nájsť aj platené stáže, keď študent poriadne hľadá, ale netreba čakať, že zárobky budú ako za full time job.

Sú výmenné pobyty finančne náročné?

Rebeka: Veľmi záleží od toho do akej krajiny sa chystáte. Super je, že školné platíte vašej holandskej univerzite, ale na výmenný pobyt môžete ísť napríklad do USA alebo UK, kde je školné podstatne vyššie. Takže za holandské školné viete stráviť semester alebo aj viac na rôznych univerzitách. Ak ostanete na univerzite v rámci EÚ môžete si požiadať o grant Erasmus (výška príspevku opäť záleží na krajine). Ostatné výdavky - mimo školného - si študent hradí sám. Ale existujú aj rôzne štipendiá, takže určite sa niečo dá vymyslieť. Výmenný pobyt vrelo odporúčam, je to nezabudnuteľný zážitok. :)

Zažili ste aj sklamanie?

Rebeka: Úprimne musím povedať, že som nevedela, čo očakávať od štúdia na vysokej škole a ešte k tomu v zahraničí. Preto som do Holandska odchádzala s otvorenou mysľou a bez očakávaní a asi preto ma nič ani nesklamalo.

Betka: Nie, iba nadšenie, ktoré ako môžete vidieť (čítať :D) pretrváva aj doteraz.

Ako to je s dopravou? Je to náročnejšie teraz, počas korony?

Rebeka: Je pravda, že pred koronou bolo priame letecké spojenie aj z Bratislavy, ktoré zatiaľ neobnovili. No stále sa dá do Holandska bez problémov dostať letecky z Viedne. Môžete ísť aj autobusom alebo po novom aj priamym vlakom z Viedne.

Zaujala vás možnosť štúdia v Holandsku, ale nevieš, čo skôr? Dohodni si bezplatnú konzultáciu alebo checkni ich web a sociálne siete, Insta & Facebook pre viac info. V prípade záujmu o bezplatné konzultácie a poradenstvo o štúdiu v Holandsku, alebo záujmu o online prednášku na Vašej škole píšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK