fbpx

7 tipov ako sa nezblázniť pri písaní a realizácii vášho projektu


Alex Špaková

Keď RMPK vyhlásilo grantovú výzvu #zlepšimeto, hneď ma to zaujalo. Prečítala som si podmienky a rozhodla sa, že aj ja chcem pre našu školu niečo urobiť. Získať grant, ktorý na škole niečo zlepší.

Lenže čo také? S touto otázkou som sa potýkala ako prvou. Moja rada je, aby ste sa zamerali na to, čo vám v škole chýba. Môže to byť pocit, či niečo materiálne. Takto môžete prísť na mnoho vecí - napríklad oddychová zóna, workshopy zamerané na zlepšenie povedomia o environmentálnych problémoch a ich riešeniach, o psychologickej pomoci, alebo vám v škole chýba niečo kreatívne – napríklad športový deň, zdravá strava a možno cítite, že vzťah medzi žiakmi a učiteľmi nie je práve najlepší.

Riešte taký problém, ktorý by ste sami chceli vyriešiť a máte k nemu vzťah. Takto to budete vedieť lepšie podať. Ako prioritný problém našej školy som brala vzťahy - medzi žiakmi navzájom, ale i medzi žiakmi a učiteľmi. Vďaka lepším vzťahom medzi sebou by sme sa v škole cítili lepšie a chodili tu s väčšou radosťou.

Otázkou číslo dva bolo teda: Ako to zlepším? Potrebujem, aby začali žiaci medzi sebou komunikovať. Kedy mladí najlepšie komunikujú? Zamyslela som sa nad tým, kedy najlepšie komunikujem ja a mladí okolo mňa. Podľa mňa pri súťažení a hraní. Tak sme si vymysleli teambuildingy. Našim cieľom bolo, aby triedy a zároveň aj škola celkovo bola ako jeden tím. Chceli sme sa v škole cítiť príjemne a bezpečne.

No ako scelím tím? Spomínanými súťažami a hrami. Preto sme sa rozhodli, že peniaze z grantu použijeme práve na zakúpenie hier. Je lepšie ak pri zostavovaní projektových výdavkov myslíme aj do budúcnosti a na udržateľnosť. Lebo hra nemá byť na jedno hranie, ale na hranie pre viacero generácii školy. Podľa toho sme vyberali hry.

Zároveň sme urobili prieskum, aké hry by učitelia využili aj po projekte. Zistili sme, že hru Scrabble môžete využiť na slovenčine. Hry v kocke - Brainbox môžete využiť na viacerých predmetoch, stačí si vybrať tú správnu tému. Hra Activity šport a aj Twister je zábavná a zároveň ju môžete využiť na telesnej, ak sa nedá ísť von a nemáte telocvičňu alebo ak ste necvičiaci. Spoločenská terapia vám prezradí veľa o svojich spolužiakoch a zároveň ju môže sociálna pedagogička využívať na vlastné aktivity.

Podrobnosti o tom, ako budete projekt realizovať spíšte do formulára žiadosti, ktorý nájdete vždy pri grantovej výzve. Spísať projekt nie je vôbec komplikované a ak si s niečím neviete poradiť, napíšte na mail RMPK a požiadajte o pomoc. Oni sú vždy veľmi ochotní. Tiež nezabudnite pred podaním využiť možnosť konzultácie.

Po odoslaní žiadosti zostáva čakať, či vám žiadosť schvália alebo nie. Bohužiaľ sa nedá vyhovieť a podporiť všetkých, a preto nič nezatracujte, ak sa vám to nepodarí na prvýkrát.

Ak vám žiadosť schvália, čaká vás tá najťažšia časť. Realizácia projektu. Prečo najťažšia? Tím sa rozpadá pod ťarchou aj tých ľahších skúšok. Môže sa vám stať, že nie všetci žiaci chcú spolupracovať a nie každý učiteľ je vašim nápadom nadšený. Nenechajte sa však odradiť. Obrňte sa trpezlivosťou a bojujte. Ukážte, že to celé má zmysel. Žiaci sa skôr či neskôr pripoja a v učiteľoch treba rozdúchať to dieťa, ktoré v sebe už dávno zabili. Samozrejme to neplatí pre všetkých.

Najkrajšia časť na tom všetkom je vyhodnotenie. Po každom teambuildingu sme mali spätnú väzbu v rámci veľmi krátkych dotazníkov a milovala som ich čítať. Samozrejme, že tam boli aj nespokojní. No tí budú vždy. Zamerajte sa však na to, koľkým z nich to reálne pomáha. Teraz už viete, že to má zmysel a tak sa pozrite na tie negatívne. Čo im chýba? Viete s tým niečo urobiť? Neuškodí to ostatným? Diskutujte, hľadajte nové spôsoby.

Celkové vyhodnotenie projektu mi prišlo ako najľahšia časť. Dôležité je odkladať si od všetkého bločky, faktúry, všetky prekopírujte a pri vyhodnotení vložte do obálky ako prílohu. Priložte vyhodnotenia dotazníkov, fotky, proste všetko, čo máte. Napíšete, čo ste týmto projektom dosiahli a ako sa výsledok líšil oproti vašim očakávaniam. Jednoducho, nie je to nič, čo by ste nedokázali. Na FB či IG RMPK nájdete výsledky mnohých projektov a stoja za to. Vymyslite kľudne niečo originálne.

Počas projektu samozrejme zažijete aj veľa pekných chvíľ, zblížite sa s niektorými učiteľmi či žiakmi. Minimálne ja som to tak mala a som za to vďačná. A tiež získate mnoho vtipných príhod a chvíľ, na ktoré nezabudnete. Na začiatku sa mi to zdalo ťažké a niekedy to bolo ešte ťažšie ako som myslela. Avšak všetko to stálo za to a aj keď s istými zmenami, šla by som do toho znovu.

7 odporúčaní ako sa nezblázniť pri realizácii vášho projektu:

1. Ja som zodpovednosť za celý projekt prevzala na seba. Ak máte inú možnosť, využite ju. Do projektu zapojte aj ďalšiu osobu. Nebudete sa toľko stresovať a zároveň bude zodpovednosť niesť aj niekto iný okrem vás.
2. Vždy vopred prediskutujte veci s vedením. Jednoznačne vám to potom uľahčí priebeh projektu.
3. Nerobte všetko sami. Áno dá sa to, ale nie dlho. Časom potom stratíte motiváciu i vy sami a ocitnete sa v slepej uličke. Do projektu zapojte širší okruh ľudí a rozdeľte si úlohy primeraným spôsobom.
4. Nebojte sa požiadať o pomoc, podporu.
5. Konzultujte. Ak si nie ste niečím istý, nebojte sa opýtať. Vážne za to nebijú a vám to pomôže.
6. Ak ste niečo objednali, a to k sebe domov a následne ste to do školy priniesli v pôvodnej krabici, nezabudnite strhnúť alebo zamazať vaše údaje, ktoré sa na krabici nachádzajú. Vyhnete sa nespočetnému množstvu telefonátov a tiež budete pokojnejší, že len tak hocikto nevie, kde bývate. (Áno, priznávam. Ja som to zabudla urobiť.)
7. A hlavne sa veľa pýtajte. Seba, spolužiakov, učiteľov. Pretože bez otázok nevznikne odpoveď.

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK