Výsledky simulovaných Študentských volieb do NR SR v Prešovskom kraji
V týždni od 18.9. do 22.9.2023 sa na stredných školách na Slovensku uskutočnili simulované študentské voľby do Národnej rady Slovenskej republiky.
Študentské voľby dávajú mladým priestor vyjadriť svoj názor. Podporujú dialóg o politickom dianí na Slovensku a uvádzajú poučky o demokracii z učebníc občianskej náuky do praxe. Prispievajú tiež k prebúdzaniu záujmu mládeže o ich budúcnosť a budúcnosť Slovenska. Študenti tak získavajú praktickú skúsenosť s voľbami a dozvedia sa ako fungujú. Simulácia skutočných volieb na stredných školách slúži najmä ako neformálna zážitková metóda občianskeho vzdelávania.
Samotnú simuláciu volieb zabezpečujú žiaci pod pedagogickým dozorom, ktorí tvoria študentské volebné komisie. Študenti, ktorí tvoria ústrednú volebnú komisiu, spracujú zozbierané zápisnice, zabezpečujú inštitucionálne spolupráce a predstavujú výsledky do médií.
Simulované voľby pre študentov každoročne organizujú členovia projektu
Študentské voľby. V rámci Prešovského kraja sa simulované voľby uskutočnili aj v spolupráci s nami - Radou mládeže Prešovského kraja.
Výsledky simulovaných Študentských volieb
Do simulovaných Študentských volieb 2023 sa zapojilo 44 gymnázií, 21 stredných odborných škôl a 1 športová škola, dokopy so 23 070 študentami. V tohtoročných simulovaných voľbách svoj hlasovací lístok odovzdalo 8939 študentov a študentiek stredných škôl zo 16585 oprávnených voličov. Účasť mladých na simulovaných voľbách tak bola 54 %. V rámci Prešovského kraja sa do simulovaných Študentských volieb prihlásilo najviac škôl - 21.
Do parlamentu by mladí z Prešovského kraja posunuli 8 strán: Progresívne Slovensko (31 %), KDH (12 %), SMER - sociálna demokracia (9 %), OĽANO a priatelia (7 %), HLAS - sociálna demokracia (6 %), Sloboda a solidarita (5 %), Republika (5 %), Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (5 %).
Mladí z Prešovského kraja by tak oproti celoslovenským výsledkom vyjadrili Progresívnemu Slovensku o 17 % nižšiu podporu. Zároveň je podpora KDH v PSK najvýraznejšia zo všetkých krajov. Strany ako HLAS - sociálna demokracia, OĽANO a priatelia, Republika, Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko by sa do parlamentu na základe celoslovenských výsledkov nedostali. Nízku celkovú podporu (2 - 3%) získali strany ako Sme rodina, Demokrati, Pirátska strana - Slovensko.
Najviac krúžkov by v Prešovskom kraji získali Michal Šimečka (PS), Michal Truban (PS), Lucia Plaváková (PS), Tamara Stohlová (PS), čo je zhodné s celoslovenským výsledkom. Na piatom mieste vo výsledkoch Prešovského kraja sa umiestnil Milan Majerský (KDH), pričom v celoslovenských výsledkoch získal trináste miesto.
Výsledky v rámci celoslovenského hlasovania stredoškolákov: Progresívne Slovensko (48,18 %), Sloboda a solidarita (6,32 %), SMER - sociálna demokracia (6,18 %), Kresťanskodemokratické hnutie (5,71 %), HLAS - sociálna demokracia (4,73 %), REPUBLIKA (4,49 %), OĽANO A PRIATELIA, KÚ a ZA ĽUDÍ (3,60 %), Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (3,58 %), Demokrati (2,98 %), Pirátska strana - Slovensko (2,61 %), SME RODINA (2,53 %), Slovenská národná strana (1,37 %), SZÖVETSÉG - Magyarok· Nemzetiségek· Regiók· | ALIANCIA - Maďari· Národnosti· Regióny (1,22 %), KARMA (1,04 %), SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA (1,02 %).