fbpx

Aké to je zavolať na bezplatnú linku pomoci?


Pred pár mesiacmi písala Alex Špaková blog o tom, ako vyhľadať pomoc v núdzi, ktorý bol zameraný na rôzne možnosti psychologickej pomoci pre mladých. Dnes sa odhodlala zavolať na bezplatnú linku pomoci, aby vám priblížila ako to funguje.

Už len to, že si naťukal číslo jednej z liniek znamená veľký krok. Linka vyzváňa a vyzváňa a tebe nikto nezdvíha. Nemaj strach, buď trpezlivý. Linky niekedy bývajú obsadené, ale hneď ako bude niektorá z nich voľná, spoja ťa. Ak by sa ti to zdalo pridlho, môžeš zavolať na inú linku. No a keď už niekto zdvihne, bude to so slovami “Tu je bezplatná linka pomoci, ako vám môžem pomôcť?” (alebo niečo tomuto veľmi podobné).

Ako však začať rozhovor? Mám to celé vybaliť a nebabrať sa s tým alebo byť ticho? Čo mám robiť?

Žiaden začiatok nie je zlý, lebo znamená krok vpred. Môžeš byť ticho. Môžeš povedať “ahoj” či “dobrý deň”. Alebo to môžeš hneď všetko vyrozprávať. Osoba na druhom konci linky je tam v každom prípade pre teba. Ak ti to nepôjde, nezúfaj. Pracovník takejto linky je vyškolený na mnohé veci a ak by si sa „zasekol“ navedie ťa správnymi otázkami. Je to tvoj sprievodca na tejto ceste.

Ver, že potom ako prekusneš tento, na prvý pohľad hrôzostrašný proces, bude to len a len lepšie. Operátor nie je na to, aby ťa súdil, ale aby ti pomohol. Preto sa nemáš čoho obávať.

Avšak ak je pre teba lepšie a príjemnejšie písanie, môžeš napísať napr. do IPečka. Na začiatku chatu si zvolíš meno/prezývku a vyberieš si poradcu, ktorý ťa zaujme alebo ti je sympatický. Proces je takmer rovnaký ako pri bezplatých linkách.

Ak sa bojíš, že ten na druhom konci bude kričať alebo bude nahnevaný, či dokonca máš pocit, žeby si myslel, že tvoje problémy sú hlúposti či maličkosti, neboj sa. Sama som na bezplatnú linku kvôli tomuto článku volala a poviem ti, že osoba na druhej strane bola milá, ochotná a jednoducho pripravená pomôcť najlepšie ako vie.

Tu sú potrebné kontakty bezplatnej a anonymnej pomoci:

Najskôr si dáme jednu novú, ktorá vznikla v týchto dňoch a venuje sa poruchám príjmu potravy a témam spojeným s telom, jedlom, sebaprijatím a bodyshamingom - Chuť žiť.
- tel.č. 0800 221 080 (Pondelok a utorok 14.00 - 20.00, Streda - Piatok 10.00 - 16.00)
- www.chutzit.sk

Krízová linka pomoci poskytuje pomoc prostredníctvom:
- telefónu (0800 500 333) nonstop
- chatu
- emailu (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)
- videa (PO-PIA od 15.00 do 20.00)
- www.krizovalinkapomoci.sk

IPčko.sk - internetová linka dôvery pre mladých ľudí, poskytuje pomoc prostredníctvom:
- chatu (každý deň od 7:00 do 24:00)
- e-mailu (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)
- www.ipcko.sk (nájdeš tu aj zaujímavé podcasty)

Dobrá linka - internetová linka dôvery pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením, poskytuje pomoc prostredníctvom:
- chatu (pracovné dni od 15:00 do 20:00)
- e-mailu (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)
- videoporadenstva (utorok a štvrtok od 15:00 do 20:00)
- www.dobralinka.sk

Linka detskej istoty poskytuje pomoc prostredníctvom:
- telefónu (linka pomoci pre deti a mládež – 116 111 a linka pre hľadané a sexuálne zneužívané deti – 116 000). Dostupné nonstop
- chatu (každý deň od 18:00 do 22:00
- e-mailu (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)
- www.ldi.sk

Linka detskej dôvery - telefonická a internetová poradňa pre deti a rodičov, poskytuje pomoc pro-stredníctvom:
- telefónu (055/234 72 72) nonstop
- e-mailu (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)
- chatu (pracovný deň od 14:00 do 19:00)
- www.linkadeti.sk/domov

Za poskytnutie informácií ohľadom priebehu hovoru cez bezplatné linky a chat ďakujem psychologičke Simone Kutišovej.

Ďakujem aj vám všetkým, ktorí ste to dočítali až sem. Verím, že som vám dodala aspoň trochu odvahy, ktorá vám chýbala. Dúfam, že teraz, keď už viete ako to prebieha nájdete v sebe silu urobiť prvý krok.

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK