fbpx

Zachytili ste, že vznikol Žiacky poradný výbor (ŽPV)?


Autor: Alex Špaková

Je to nový stály poradný orgán, ktorý vznikol len nedávno. Jeho vznik iniciovali Štátny pedagogický ústav a IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, aby aj mladí mali hlas pri reforme vo vzdelávaní.

Prostredníctvom výboru dostanú mladí príležitosť vyjadrovať sa k zmenám v oblasti vzdelávania, mládežníckych politík a môžu prinášať aj vlastné podnety, vyjadrovať sa k fungovaniu škôl a prispievať k ich skvalitňovaniu.

O ŽPV som sa dozvedela cez video Mareka Macha, ktorého som spoznala vďaka konferencii pre žiacke školské rady, ktorú organizovala RMPK. S RMPK mám za sebou nejakú cestu a musím povedať, že ich viera v mladých ľudí mi ukázala, že to má zmysel. Preto som to nevzdala, ale rozhodla sa hľadať spôsoby ako mladým pomáhať.

Cesta do ŽPV viedla rôznymi úlohami, konkurzmi, rozhovormi až nakoniec z vyše 250 žiakov vybrali konečných 16, medzi ktorými som sa ako jedna z dvoch zástupcov Prešovského kraja ocitla aj ja.

Som veľmi vďačná za túto príležitosť a verím, že niečo dokážeme. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme sa naživo stretli len raz, a to aj spolu s pánmi Petrom Lenčom (IUVENTA) a Jozefom Miškolcim (ŠPÚ). Teraz mávame stretnutia online, kde sa učíme spolupracovať, tvoríme si hodnoty, pravidlá, diskutujeme a učíme sa argumentovať, pretože chceme, aby nás bolo počuť až nastane náš čas.

„Žiacky poradný výbor je konkrétnym vyjadrením toho, že mladí ľudia majú byť a sú partnermi pri prijímaní opatrení v škole i v spoločnosti, ktoré sa priamo dotýkajú ich života.“ povedal generálny riaditeľ IUVENTY Peter Lenčo.

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK