fbpx

Tipy ako na prvú Erasmus+ výmenu


Autor: Alex Špaková

V dnešnej dobe je celkom ťažké cestovať a nadväzovať nové kontakty. Všetko sa ruší a mnohým z nás chýba nejaké to dobrodružstvo. Predsa čo môže byť lepšie ako keď sa niečo príjemné spojí s užitočným? Programy Erasmus+ sú v tomto ako stvorené. Spojenie vzdelávania, spoznávania a zábavy mi momentálne príde ako sen. Avšak je to pravda.

Čo je Erasmus+?

Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Aktuálne programy kladú silný dôraz na sociálne začlenenie, zelenú a digitálnu transformáciu a podporu účasti mladých ľudí na demokratickom živote.

Erasmus+ príležitosti

Medzi najznámejšie patria školské Erasmy, ktorých sa môžete zúčastniť ak je v nich zapojená vaša škola. Ak nie je, prichádzate o úžasné príležitosti.

Nezúfajte však. Preto vám dávam do pozornosti menej známe možnosti. Nimi sú mládežnícke výmeny, školenia, tréningové kurzy. Všetky tieto programy sú zväčša určené pre mladých vo veku 18 - 30 rokov, pričom mládežníckej výmeny sa môžete zúčastniť od 13 rokov.

Mládežnícke výmeny trvajú od 5 do 21 dní vrátane dní, ktoré sú určené na cestovanie. Zúčastňujú sa jej mladí z rôznych krajín. Každý projekt je iný, špecificky zameraný na vybranú tému a taktiež zapája rôzne krajiny. Ostáva si len správne vybrať v závislosti od preferovanej témy, zručnosti, ktorú chcete získať, či krajiny, ktorú chcete navštíviť. Mládežníckych výmen sa zúčastňujú národné tímy, ktorých tak budete súčasťou.

Školenia bývajú kratšie a sú spojené s prednáškami, zväčša sa ich zúčastňujete individuálne. Tréningové kurzy sú spojené s cvičeniami - napr. tréningový kurz v Alpách pre inštruktorov lyžovania. Poslednou možnosťou sú dobrovoľnícke ponuky, ktoré zväčša trvajú od 2 do 12 mesiacov.

Vždy máte hradené ubytovanie, stravu a cestovanie do výšky, ktorá je určená pre vašu krajinu (táto suma je uvedená v infopacku pre daný program). Cesta je zväčša vo vašej réžii a následne vám ju preplatia. To čo vám nepreplatia je poistenie. Táto suma však nie je vysoká a je na vás aké poistenie si zaobstaráte.

Jednoznačne odporúčam, aby ste si vždy pozorne prečítali infopack a ak máte nejaké otázky, píšte ich na mail, ktorý je tam uvedený. Ak potrebujete s niečím pomôcť a nikto z vášho okolia sa v tom nevyzná, tiež môžete požiadať o pomoc danú organizáciu. Je možné, že od vás organizácia bude žiadať účastnícky poplatok. Tiež môže žiadať poplatok ako “zálohu” a po skončení programu vám ho vráti. Všetko je opäť uvedené v infopacku.

Čo z toho mám?

Úžasnú skúsenosť. Nový zážitok, nové priateľstvá, nové vedomosti. Spoznáte novú kultúru, piesne, tance. Zlepšíte si jazyk a svoje skills. A tiež získate YouthPass, ktorý vám pomôže či už v prihláške na VŠ alebo vyšperkuje váš životopis.

Kde nájdete takéto ponuky?

Webstránky:
Osobne odporúčam aj FB skupiny:

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK