fbpx

Prečo voliť a ako sa rozhodnúť?


Voličské právo je jednou z najdôležitejších súčastí demokratickej spoločnosti. Ak ťa čakajú v septembri tvoje prvé voľby, tu je malý návod, ako sa správne rozhodnúť a hlavne, prečo ísť voliť.

PREČO VOLIŤ?

1) Voľby ovplyvňujú našu budúcnosť: Každý hlas vo voľbách ovplyvňuje budúci smer krajiny a spoločnosti. Rozhodnutia politikov majú totiž vplyv na životy všetkých občanov krajiny. Prispievajú k formovaniu politiky a zákonov, ktoré môžu mať vplyv na naše práva, slobody a životné podmienky.

2) Ochrana demokracie: Voľby sú spôsobom, ako si zachovať a posilňovať demokraciu. Ak nevyužijeme svoje volebné právo, riskujeme, že naše záujmy nebudú zastúpené a politické rozhodnutia budú formované bez ohľadu na nás.

3) Zastúpenie záujmov: Naša účasť na voľbách zaisťuje, že náš hlas je vypočutý a náš názor zastúpený.

4) Možnosť zmeny: Voľby ponúkajú možnosť zmeniť veci. Ak nie sme spokojní so súčasným politickým stavom alebo ak si želáme vytvoriť pozitívne zmeny v spoločnosti, voliť je najefektívnejší spôsob, ako to dosiahnuť.

A vedeli ste, koho volíte ak nejdete voliť? Pozrite si toto krátke video od Zmudri.sk.

Ak budeš počas volieb v zahraničí, nezabudni požiadať o voľbu poštou. Je to veľmi jednoduché! Viac na: Voľby.srdcomdoma.sk

Rozhodnúť sa, koho podporiť, môže byť zložité. Tu je zopár tipov, ktoré ti môžu pomôcť:

a) Informuj sa o politických stranách a ich programoch: Preštuduj si ich webové stránky, pozri si program a rozhovory v médiách. Je dôležité vedieť, čo jednotlivé strany a kandidáti zastávajú, aby sme mohli rozhodnúť, kto najlepšie zodpovedá našim hodnotám a záujmom.

b) Zváž otázky, ktoré sú pre teba dôležité: Identifikuj si otázky, ktoré sú pre teba osobne dôležité. Môžu to byť témy ako zdravotníctvo, vzdelávanie, životné prostredie, ekonomika alebo iné. Zváž postoje politických strán k týmto otázkam a zhodnoť, ktoré sa najviac zhodujú s tvojimi hodnotami a presvedčeniami.

c) Diskutuj s ostatnými: Rozprávaj sa s priateľmi, rodinou a rovesníkmi. Zdieľaj svoje názory a počúvaj názory ostatných. Diskusia ti môže pomôcť lepšie pochopiť rôzne perspektívy a posilniť tvoje rozhodnutie.

d) Hlasuj podľa svojho svedomia: Nakoniec, rozhodni sa na základe svojho svedomia. Hlasuj za kandidáta alebo stranu, ktorá najlepšie zastupuje tvoje hodnoty a ktorá podľa teba bude schopná dosiahnuť pozitívne zmeny v spoločnosti.

Využi možnosť vyjadriť svoj hlas a pomôž budovať lepšiu budúcnosť pre nás všetkých. Príď voliť.😊

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK